Mramor a jeho využitie

Mramor je už od staroveku v stavebníctve používaný ako dekoračný materiál. Bol to symbol krásy a moci v palácoch veľkých vládcov. Mramor si dokáže nájsť využitie ako v interiéroch, tak aj v exteriéroch a navyše je k dispozícii v rôznych farbách a tvaroch.

Mramor a jeho využitie

Mramorová dlažba je známa svojou odolnosťou a funkčnosťou. Taktiež dodáva priestoru jedinečnú atmosféru a na rozdiel od väčšiny druhov kameňov, nepôsobí chladne.

Mramorový obklad rovnako ako mramorová dlažba plní predovšetkým dekoratívnu funkciu. Pokiaľ si pozriete nejaké fotky realizácií napríklad kúpeľní, chodieb alebo hocijakých iných priestorov s mramorovým obkladom či dlažbou, sami pocítite už len pri pohľade príval tej úžasnej atmosféry a neporovnateľného komfortu a estetického zážitku oproti bežným prevedeniam.

Popis procesu tvorby mramoru ako aj jeho vnútorné zloženie je niečo, čo môžeme pokojne nechať na rôzne odborné články a vedecké časopisy a my sa môžeme sústrediť na jeho využitie.

Mramor a jeho využitie

Mramor je v dnešnej dobe rovnako ako v minulosti synonymom luxusu, prepychu, určitej noblesy a estetického vkusu. Každý klient, ktorý si zadováži mramorové obklady, podlahy či iné dekorácie, stáva sa majiteľom jedinečného unikátu, pretože na svete neexistujú 2 rovnaké diely, nakoľko mramor sa ťaží v celých blokoch. Pri jeho ťažbe sa dbá o zachovanie ich celistvosti, pretože jeho štruktúra je unikátna.

Ako je spomínané v úvode, je známych mnoho druhov mramoru, preto sa vám pokúsime priblížiť aspoň tie najobľúbenejšie. Taktiež nami odporúčané využitie jednotlivých typov.

Kararský mramor – je typ čistého bieleho alebo svetlo šedého mramoru vysokej kvality. Tento druh mramoru je najčastejšie využívaný v sochárstve alebo pri interiérovom dizajne.

Krásne vynikne ako mramorový obklad v kúpeľni alebo vstupnej hale, kde chcete mať krásny svetlý priestor s nádherným nádychom jedinečnosti a výnimočnosti.

Mramor a jeho využitie

Šternberský mramor – biely mramor, ktorý sa ťaží v Českej republike. I keď miesto pôvodu nemusí znieť pre niekoho príliš exoticky, rozhodne dokáže vo Vašej domácnosti vyniknúť. Je to vhodná alternatíva, pokiaľ hľadáte lacnejšie riešenie oproti kararskému mramoru. Rovnako sa môže využiť najčastejšie pri mramorovom obklade.

Sivý mramor, Čierny mramor, Červený mramor – rôzne sfarbené druhy mramoru, ktoré svojou jedinečnou štruktúrou a zložením poskytnú vášmu domovu luxusnú atmosféru. Tieto druhy mramoru sa využívajú ako mramorové podlahy či mramorové obklady.

Onyxový mramor – v drvivej väčšine prípadov sa používa skratka onyx. Tento druh mramoru je príznačný svojou vrstevnatosťou. Názov pochádza z gréckeho slova onyx. Používa sa pri výrobe šperkov, no v poslednej dobe sa čoraz viac rozmáha jeho použitie aj v interiéroch domov, najmä ako onyxový obklad. Neváhajte a prídite si pozrieť veľkoformátové vzorky k nám do showroomu.

Napíšte nám Zavolajte nám